Dobré ráno!
nedeľa 26. mája 2024
Konečne je už nedeľa!!

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Svätá mučenica Glykéria (177)
ZAJTRA sviatok má Svätý mučeník Izidor (251)

sviatok má Svätý apoštol Karpos, jeden zo sedemdesiatich
ZAJTRA sviatok má Svätý hieromučeník Terapont. Prepodobny Ján Ruský (1730)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Stretnutie pravoslávnej mládeže v Rumunsku

V dňoch 1. - 6. septembra 2014 sa osem ľudí zo Slovenska stalo súčasťou nádherného stretnutia pravoslávnej mládeže v meste Baia Mare, ktoré je hlavným sídlom Marmarošskej župy, jednej z najrázovitejších oblastí Rumunska.

Očakával sa príchod vyše 3300 mladých Rumunov a približne 200 zahraničných účastníkov. Pricestovala tiež veľká skupina mládežníkov z Poľska. Veľkým obohatením boli mladí ľudia z krajín Jeruzalemského patriarchátu (Izrael, Palestína a Jordánsko), ale i umelecká skupina z Ukrajiny pod názvom Solotvino. Ďalej boli stretutia účastní aj zástupcovia krajín Bulharska, Srbska, Macedónska a tiež jeden reprezentant Konga.

Po každej stránke sa nám dostalo len to najlepšie. Každý účastník obdržal brožúru a mapu mesta, kde bolo vyznačené všetko dôležité. Prvé dva dni sme navštívili "Cimitirul Vesel", teda Veselý cintorín s modrými drevenými náhrobkami, na ktorých je umiestnená podobizeň a vtipná básnička zo života zosnulého. Potom sme navštívili neďaleký monastier (tiež v obci Săpânta) s najvyššou drevenou stavbou v Európe, 75 metrov vysokou vežou chrámu. Ďalší v poradí - Monastier Bârsana - je snáď najtypickejším príkladom nádherných drevených chrámov tejto oblasti. Mnohé drevené cerkvi a monastiere Maramurešu sú skutočne jedinečné v celom Rumunsku. Potom sme navštívili i monastier Rohia, ktorý je zasvätený sv. Anne a patrí k najvýznamnejším v celom Rumunsku. Dokonca aj obaja miestni biskupi pochádzajú práve odtiaľ.

Dalo by sa opísať skutočne veľa, čo nám domáci ukázali, napr. sme mali prístup aj do všetkých múzeí a galérií v Baia Mare. Dokonca aj mestská hromadná doprava v týchto dňoch bola pre nás zadarmo:)...

Každý deň ráno po liturgii sme mali určený program. Okrem vyššie uvedeného sme sa tiež rozdelili do viacerých skupín, kde sme sa prvý deň rozprávali o miestnych svätcoch, ktorých 300. výročie úmrtia si práve pripomínali (svätý Constantin Brancoveni s rodinou). Druhý deň sme sa vzájomne delili o skúsenosti a prax jednotlivých miestnych cirkví na tému Eucharistia, a keďže sme boli skutočne rozmanité zloženie, bolo to veľmi zaujímavé. Program poobede pokračoval v centre mesta, kde bolo postavené veľké pódium.

Každý deň nám desiatky dobrovoľníkov zabezpečovali jedlo a pitie na celý deň a každý večer pri ďaľšom veľkom pódiu pri katedrálnom chráme prebiehalo predstavovanie miestneho folklóru, ktorý Rumuni tak veľmi milujú. Jeden večer nám hrali dokonca aj rumunské známe osobnosti populárnej hudby.

Všetkým organizátorom sme naozaj veľmi vďační. Nech ich Hospodin žehná, dáva im silu a všetko, čo potrebujú pre prácu na takých krásnych podujatiach, ale i v ich osobných životoch. Multumesc!

Ďalšie fotky či informácie si môžete pozrieť na stránke katedrálneho chrámu v Baia Mare. Konkrétnejší rozpis programu je uvedený na našej stránke pozvánke.

zdroj: admin
18. september 2014

Untitled Document