Dobrý večer!
piatok 1. decembra 2023

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Svätí mučeníci Platón a Roman (302-306)
ZAJTRA sviatok má Svätý prorok Avdia. Svätý mučeník Barlaam (304)

sviatok má Pror. Nahum; prep. Filaret Milosrdný
ZAJTRA sviatok má Pror. Habakuk; prep. Athanasij, zatvornik pečerský; sv. Štefan, král srbský

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Prazdnik prep. Mojseja Uhrína v Zemplíne

Ako je každoročným zvykom, tak aj tohto roku 24. a 25.7.2012 sa v skýte prep. Mojseja Uhrína konali slávnostné bohoslužby v česť sviatku tomuto svätému. Každoročne do skýtu na sviatok prichádzajú veriaci a ctitelia prep. Mojseja z blízkeho okolia, ale aj Maďarska, Ukrajiny a tohto roku zavítali aj pútnici z Moskvy.

Oslavy začali v predvečer sviatku o 18:00 hod. posvätením vody a večerňou s lítiou. Po bohoslužbách nasledovalo skromné pohostenie veriacich. Nasledujúci samotný deň sviatku vyvrcholili oslavy. Konala sa slávnostná sv. liturgia so začiatkom o 9:00 hod. V tento deň prišlo na spoločnú modlitbu do skýtu o čosi viac veriacich ako v predchádzajúci deň. Po liturgii nasledoval akafist k prep. Mojsejovi pred jeho ikonou s moščami, ktorý sa nachádza v skýte Mojseja. Po odslúžení akafistu sa duchovenstvo a kňazi presunuli do sadu k poklonnému krížu, ktorý stojí na mieste zjavenia prep. Serafíma Sarovského. Tento kríž bol vo februári tohto roku poškodený silným vetrom. Kríž bol opravený a rozpísané nové razpjatie, ktoré sa v tento deň posvecovalo.

Pri tomto kríži igumen Serafím predniesol par múdrych slov a poďakoval sa duchovenstvu a veriacim, ktorí prišli a zároveň ich pozval na skromné pohostenie.

zdroj: bohoslovec Viliam Fencik
26. august 2012

Untitled Document Chyba databazy. Skúste prosím akciu opakovať neskôr.