Pekné dopoludnie!
štvrtok 13. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Predprazd. Vynesenia životodarného Hospodinovho Kríža. Sv. a spravodlivý Eudokim kappadocký (304-305)
ZAJTRA sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

sviatok má Náš prep. otec Maxim Vyznávač (662). V tento deň sa zakončuje sviatok Premenenia
ZAJTRA sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

„Sláva Isusu Christu, Otče duchovnyj , choču sa oprositi, keďže sme v styku s ľudmi inych vier (v práci, v škole..) možme my pravoslavni virujušči im blahoželati na meniny podľa svetského resp. pracovného kalendára? Što mame robiti, aby sa neurazili a aby sa prípadni nenarušili medziľudske vztahy?

Odpoveď„Sláva na viki Bohu! Áno, určiti im možeme blahoželati a mame to robiti uprimni a z ciloho serdca, žeby sme si ich uctili a prejavili im ozajstnu ľubov. Oni vekšinou ani netušat, že okrem svitskoho existuje išči dajakyj naš cerkovnyj kalendar, kotryj nas učit pamjatati na to, že tu na zemli neje naša trvala domovina a že cerkovne sviatki a meniny mame preživati v peršym radi duchovni a ne svitski. Všytkym praj všytko dobre pri rôznych priležitosťach, ale sama sa trimaj našoho cerkovnoho kalendara a deň svojoho anhela (meniny) oslavuj hlavni učasťou na svjatoj Liturgiji a Eucharistiji, kotra v prekladi znamenat Poďakovaňa. Ket nemožeš byti na Liturgiji, skus byti aspoň na Večirni v česť svojej svjatoj, kotrej meno nosiš.“

S ľuboviju vo Christi

prot. Š. Pružinský, ml.
14. september 2013Untitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.