Pekné dopoludnie!
štvrtok 13. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Predprazd. Vynesenia životodarného Hospodinovho Kríža. Sv. a spravodlivý Eudokim kappadocký (304-305)
ZAJTRA sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

sviatok má Náš prep. otec Maxim Vyznávač (662). V tento deň sa zakončuje sviatok Premenenia
ZAJTRA sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

"Sláva Isusu Christu, zaujímal by ma postoj Pravoslávnej cirkvi k hypnóze. Ďakujem.“

Odpoveď„Sláva na viki Bohu! Doposiaľ som sa v pravoslávnej duchovnej literatúre stretol iba s negatívnym hodnotením hypnózy. Hypnóza je stav, kedy človek nie je pri plnom vedomí, v dôsledku čoho nemôže dávať na seba pozor a dobrovoľne sa odovzdáva do rúk niekoho iného, kto na neho môže v takomto stave výrazne vplývať. Takýto stav je v úplnom rozpore s tým, čo hovorí Tradícia a skúsenosť Cirkvi. Všetci svätí otcovia Cirkvi dôrazne upozorňujú, aby sme sa snažili nikdy nedopustiť stav, kedy nad sebou nemáme kontrolu, pretože v takomto stave sa človek otvára pôsobeniu démonov. Nejde len o stav hypnózy, ale aj opitosti, drogového opojenia, sexuálnej zvrátenosti, čarodejníctva, mágie, veštenia, gamblerstva a vôbec každého stavu, keď sa človek oddá niečomu Bohom nepožehnanému, v dôsledku čoho zabúda kontrolovať svoje správanie a umožňuje iným ľuďom a duchovným bytostiam ovládať jeho vnútro. V takýchto stavoch do človeka môžu bez prekážky vstupovať démoni, usídliť sa v ňom a vykonávať v ňom svoju zhubnú činnosť zameranú na postupné zničenie daného človeka aj ľudí okolo neho. Skúsenosť Cirkvi hovorí, že je veľmi dôležité mať v sebe takzvanú stráž srdca, to znamená neustále bdieť a mať sa na pozore, rozlišovať všetko, čo sa vôkol nás deje a vpúšťať do seba prostredníctvom zmyslov iba to, čo je dobré a Bohom požehnané. K tomu je potrebné usilovať sa o neustále pamätanie na Boha prostredníctvom Isusovej modlitby. Ideálom je dosiahnuť stav, keď človek dokáže pamätať na Boha a mať sa na pozore aspoň do istej miery dokonca aj v spánku. Na záver ešte dodám myšlienku apoštola Pavla: „Všetko smiem. Ale nie všetko osoží. Všetko smiem. Ale ja sa ničím nedám zotročiť“ (1Kor 6, 12). Nikdy netreba nikoho manipulovať a nikomu netreba dovoliť, aby manipuloval nás. Jediný, Koho rady je dobré prijímať, je Boh a z ľudí len taký človek, ktorý nám hovorí nie svoju, ale Božiu vôľu. Iba Boh je naozaj dobrý a len On nás môže bezpečne viesť a spasiť.“

S láskou v Christu

prot. Š. Pružinský, ml.
9. september 2013Untitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.