Pekné popoludnie!
utorok 28. mája 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš prepodobný otec Pachómios Veľký (348)
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Teodor Posvätený (368), učeník svätého Pachómia Veľkého

sviatok má Náš prepodobný otec Nikita, chalcedónsky biskup
ZAJTRA sviatok má Svätá prepodobná mučenica Teodózia, panna

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Púť do Počajeva a okolitých miest (23.-27.3.)

Ukrajina je nádherná krajina, ktorá v sebe ukrýva mnoho pokladov. Jedným z mnohých pokladov je Sväto–Uspenská Počajevská Lavra. Je to významne pútnické miesto ktoré navštevuje mnoho pravoslávnych kresťanov s cieľom načerpania duchovných síl. Toto prekrásne miesto sme si vybrali za hlavný cieľ našej cesty.
Najprv sme však navštívili mesto Luck, kde sme sa stretli zo študentmi pravoslávneho kňazského seminára. Boli sme veľmi prekvapení s akou úctou a ústretovosťou nás prijali medzi seba. Na naše veľké prekvapenie sme mali možnosť spoznať vladyku Nifonta a taktiež život ich eparchie. Po krátkej diskusii bola možnosť na otázky, ktoré nám vladyka zodpovedal.
Okrem iného nás študenti prekvapili krátkou, ale zato veľmi zaujímavou exkurziou pamätihodnostiam ich mesta. Po krátkom pobyte v ich seminári sme si to namierili do cieľa našej cesty, do Počajevskej Lavry. Prvé naše kroky viedli do Uspenského chrámu, kde bola tlačenica ľudí bažiacich po modlitbách a duchovnom rozjímaní.
Šum ľudí, sviečky, nádherný ikonopis a ešte krajší anjelský spev monašského zboru sa zapísali do našich sŕdc. V samotnej lavre sa “ukrývajú” čudotvorné ikony, stopa Matky Božej a v krypte pod chrámom sú uložené netlinné ostatky (mošči) Amfilochija a Iova Počajevských. Bolo pre nás nesmiernym duchovným zážitkom pobozkať , pokloniť sa týmto svätým ikonám a moščám.
Nasledujúci deň sme sa vydali k istočniku (prameňu) svätej Anny, kde nás čakal studený kúpeľ v 5 stupňovej vode. Čakal nás ešte výstup na Božiu horu, ktorý bol trochu náročný, ale stál za tú námahu. Cestou do Počajeva sme mali zastávku v skíte Svätého Ducha, kde sme mali možnosť pokloniť sa moščám mnohých svätých Ukrajiny a Ruska. No neboli to len mošči, ale aj ikona svätých, ktorá roní slzy.
Sláva Bohu za možnosť, ktorú nám hriešnym doprial. A tiež ďakujeme duchovným, ktorí nám túto púť pripravili.zdroj: text Ľuboš Omaska, foto zelený panáčik
1. apríl 2009Untitled Document