Pekné popoludnie!
utorok 28. mája 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Náš prepodobný otec Pachómios Veľký (348)
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Teodor Posvätený (368), učeník svätého Pachómia Veľkého

sviatok má Náš prepodobný otec Nikita, chalcedónsky biskup
ZAJTRA sviatok má Svätá prepodobná mučenica Teodózia, panna

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Duchovné stretnutie na víkend Antipaschy (Tomášova nedeľa)

Minulý víkend (24. - 26. apríla) sa v Košiciach konal tretí ročník duchovné stretnutia na víkend Antipaschy.

V piatok večer sme sa zišli v košickej katedrále a stretnutie sme začali večerňou. Po radostných spevoch "Christos voskrese!" sme sa pohostili a zoznámili v kruhu tradičného "paschálneho vajíčka."

Následne sme sa presunuli do Jumbo Centra kde sme sa zabavili tancom a ukážkami obranného bojového umenia Aikido, ktoré ako sme mali možnosť vidieť sa veľmi líši od iných. Hlavnou myšlienkou je totiž láska k nepriateľovi a snaha neublížiť mu, čo ako sme sa zhodli, sa darí lepšie napĺňať v kresťanskom živote podľa Evanjelia ako vo východných náboženstvách. Naviac bol aj učiteľ tohto umenia pravoslávny veriaci a tak sme sa v prostredí tejto telocvične s ikonami a krížmi cítili ako doma.

V sobotu ráno sme boli účastní liturgie sv. apoštola Marka, ktorú slúžil vladyka Juraj. Jej starobylosť so zjavnejšími prvkami ranokresťanskej liturgie než má liturgia sv. Jána Zlatoústeho nás prenášali do miesta jej vzniku - Alexandrie, či izraelského Jeruzalema. Na tento deň pripadla pamiatka apoštola a evanjelistu Marka a tak sme v jeden deň slúžili túto liturgiu aj s alexandrijskou cirkvou, ktorú zakladal tento veľký apoštol...

Nasledovalo duchovná beseda na tému Tradícii Cirkvi a Vzkriesenia a následne otázky na vladyku Juraja. Bola to veľmi plodná časť celého víkendu. Padali množstvo otázok na rôzne témy. Pomaly sme až obed nestíhali...
Po výdatnom nasýtení sme sa presunuli do lesoparku Anička. Tam sme hrali futbal, volejbal, opekali sme, spievali, tancovali... Krásna a rodinná atmosféra nám ukončila sobotný deň.

Božskou Eucharistiou, agapé sme v nedeľu zavŕšili duchovné stretnutie. Ďakujeme Košičanom, ďakujeme zúčastneným, ďakujeme vladykovi a duchovným. Christos voskrese!

zdroj: text RRIP, foto Ľubo, Peter, Tatiana
28. apríl 2009





Untitled Document