Pekné dopoludnie!
štvrtok 13. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Predprazd. Vynesenia životodarného Hospodinovho Kríža. Sv. a spravodlivý Eudokim kappadocký (304-305)
ZAJTRA sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

sviatok má Náš prep. otec Maxim Vyznávač (662). V tento deň sa zakončuje sviatok Premenenia
ZAJTRA sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Tretia nedeľa Veľkého pôstu – Krestopoklonná nedeľaV tretiu nedeľu sme boli svedkami veľkej udalosti v Cirkvi. Sviatok Blahoviščenija Presvjatoj Bohorodicy (Zvestovania Presvätej Bohorodičke) pripadol na nedeľu, kedy sa klaniame svätému krížu. V strede chrámu bol vynesený svätý kríž a hneď vedľa neho ikona Blahoviščenija.
Bol pre nás predložený obraz (ikona) počiatku našej spásy, keď Presvätá Deva privolila na anjelove slová a prijala radostnú zvesť (blahoviščenije), tak ako spievame v tropári sviatku: „Dnes hlavizna našeho spasenija... (Dnes je počiatok nášho spasenia...).“
Zároveň sme bozkávali a hľadali oporu vo svätom kríži, v symbole našej spásy, prostredníctvom ktorého nás Isus Christos vykúpil a pozdvihol „od zemli k nebesi“ (od zeme k nebu), ktorého silou sa posilňuje a ochraňuje pravoslávny národ.


Keď v prvých dvoch nedeliach nás Pravoslávna Cirkev utvrdzuje v pravosti a správnosti našej viery, hovorí nám o tom, aká je naša viera pevná, v tretiu nedeľu nám ukazuje cestu k Bohu. Svätý kríž je cesta, ktorou nás Boh priviedol k „Istinomu Bohopoznaniju“ (pravému poznaniu Boha).
Nech v tieto dni je nám oporou sila Christovho kríža, nech pri ňom nachádzame silu žiť, odpúšťať i milovať.
Spasi Hospodi ľudí tvojá, i blahosloví dostojánije tvoje, pobídy pravoslávnym christijanom na soprotívnyja dáruja i Tvojé sochráňaja krestom Tvojím žiteľstvo.

zdroj: čtec Alexander
9. apríl 2013

 
Online 2