Dobré ráno!
piatok 14. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

ZAJTRA sviatok má Prenesenie pozostatkov svätého prvomučeníka a archidiakona Štefana z Jeruzalema do Konštantinopolu (428)

sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)
ZAJTRA sviatok má Zosnutie našej presvätej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny.

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

„Sláva Isusu Christu! Ja by sja chotiv oprositi, že od koli Pravoslavna cerkov použivat zvony a druha otazka, že što suť to čižmatici.Za vašu odpoviď vopred ďakuju!“

Alexander

Odpoveď„Sláva na viki Bohu! Sut na to dva nazory. Jeden hovorit, že to bylo ot konca 4. st., ket zvony vydumal a začal použyvati Pavlín z Noly (+431) v Kampanii, z čoho pochadzat aj nazov pre zvony - Kampany. Druhyj nazor hovorit, že to bylo ot 6. st., ket použivaňa zvonoch zavel rimskyj, vtedy išči pravoslavnyj, biskup Savinian. Što sa tykat slova čižmatici, v takej podoby, jak je napisane, neznam, ale možno bylo dumane slovo šizmatici, što je ľudove pomenovaňa pre schizmatikoch, čiže rozkolnikoch. Sut to ľude, kotry sa oddilili ot Cerkvi a založili si svoje nove naboženske spoločenstvo. Vytvoriňa rozkolu je velikyj hrich a svjaty otcove hovorjat, že tot, kto sposobil rozkol, neuvidit nikda Bože Carstvo.“

S ľuboviju vo Christi

jerej Štefan P., ml.
8. január 2010Untitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.