Pekné dopoludnie!
štvrtok 13. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Predprazd. Vynesenia životodarného Hospodinovho Kríža. Sv. a spravodlivý Eudokim kappadocký (304-305)
ZAJTRA sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

sviatok má Náš prep. otec Maxim Vyznávač (662). V tento deň sa zakončuje sviatok Premenenia
ZAJTRA sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

„Dobrý deň, chcela by som spýtať, som rímskokatolíčka a priateľ pravoslávny. On je rozvedený, prvý sobáš mal v pravoslávnom kostole. Je možné to, aby mal svadbu ešte raz, ale v rímskokatolíckom kostole alebo pravoslávnom kostole? Ďakujem už vopred za odpoveď.“

Odpoveď„Dobrý deň! Ak sa chce niekto sobášiť, je potrebné porozprávať sa o tom osobne s kňazom na svojej farnosti. Ak je niekto z tých, čo sa chcú sobášiť rozvedený, tak je ešte dôležitejšie porozprávať sa o všetkom osobne z kňazom, pretože každý prípad je iný a takéto veci sa nedajú vyriešiť na diaľku. K tomu, aby ste dostali správnu odpoveď, kňaz potrebuje vedieť rôzne ďalšie informácie, na ktoré sa Vás opýta a ak je k uzavretiu sobáša aj nejaká kánonická prekážka, mal by túto vec prediskutovať aj so svojim vladykom - biskupom. Ja Vám môžem k Vašej otázke napísať iba niekoľko všeobecných myšlienok. Veľmi veľa závisí v prvom rade od toho, kto zapríčinil a kto žiadal o rozvod prvého manželstva Vášho priateľa. Ak rozvod zapríčinil a chcel on, nemôže viac prijať svätú Tajinu manželstva v pravoslávnom chráme. Ak sa rozviedli preto, že ho napríklad opustila manželka, podviedla a žije s iným človekom, on je slobodný a môže sa, ak chce, oženiť znovu. Ďalej je potrebné vedieť, či nie ste aj Vy rozvedená a prečo. A nakoniec, ak by mal byť sobáš uzavretý naozaj podľa pravidiel Pravoslávnej Cirkvi, čiže tak, aby bol dobrou cestou k spáse celej rodiny, je potrebné, aby ste sa dobrovoľne a úprimne zjednotili v jednej a pravdivej viere a uzavreli manželstvo v chráme tej Cirkvi, ktorá túto evanjeliovú vieru učí a vyznáva, žili v nej so všetkou ochotou slúžiť Bohu a s láskou viedli k nej aj svoje deti. Nech Vám Boh pomáha nájsť to najlepšie riešenie Vašej situácie pre Vašu radosť, pokoj aj spásu!

S úctou a láskou v Christu

jerej Štefan Pružinský, ml.
15. máj 2013Untitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.