Dobré ráno!
piatok 14. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

ZAJTRA sviatok má Prenesenie pozostatkov svätého prvomučeníka a archidiakona Štefana z Jeruzalema do Konštantinopolu (428)

sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)
ZAJTRA sviatok má Zosnutie našej presvätej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny.

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

„Sláva Isusu Christu! Duchovný otče, čo by nemalo chýbať v rodine pravoslávneho kresťana – myslím (aké ikony... a iné veci). Ďakujem pekne za odpoveď.“

Alexandra

Odpoveď

Milá Alexandra

"Ak chceš vedieť o veciach, ktoré by nemali chýbať v rodine pravoslávneho kresťana, nedá mi, aby som sa najprv nezmienil o tom, že to najdôležitejšie zo všetkého je, aby sme sa prinajmenšom každú nedeľu všetci, čo chceme byť naozaj pravoslávni kresťania, s radosťou stretávali s Christom vo sv. Eucharistii (sv. Prijímaní, sv. Pričaščeniji) a žili s Ním neustále. Kresťanstvo je o živom vzťahu živých ľudí s živým Bohom. Náš vzťah k Bohu nemá byť ani ustráchaný, ani vypočítavý (urobím niečo, aby som niečo iné dostal, lebo takú zbožnosť mali pohania), ale radostný a úprimný. Preto, ak už ideme hovoriť o veciach, myslím, že prvou najdôležitejšou vecou je modlitebník s modlitbami k sv. Prijímaniu a ďalšími modlitbami na rôzne iné príležitosti. Potom je dobré mať ikony Isusa Christa, Presvätej Bohorodičky, anjelov a svätých, ktorých mená nosíme a ktorí sú naším vzorom. Ikony nám pomáhajú, aby sme mali vždy pred očami a na pamäti všetkých, čo žijú v Božom kráľovstve, ktoré je našou prvou a naozajstnou domovinou. Potom je dobré mať doma svätenú vodu, aby sme si ňou pomohli v čase chorôb, búrky, strachu, pokušení a podobne. Ďalej je dobré mať posvätený olej na pomazovanie bolestivých miest, alebo seba a iných napríklad pred cestou. Je dobré mať aj posvätené sviečky, bylinky alebo prosforky, ktoré treba jesť najlepšie ráno po rannej modlitbe ako požehnanie a posvätenie na celý deň. Užitočné sú tiež lampády pred ikonami, aby sme dobre videli tváre na ikonách aj večer alebo v noci, keď je tma. Božiu prítomnosť a modlitbu nám môže veľmi dobre pripomenúť aj to, keď si zapálime na uhlíku posvätený ladan. Nakoniec len dodám, že aj všetky ostatné predmety, ktoré máme v dome, by sme mali používať na slávu Božiu, spásu a na úžitok sebe aj iným.“

S láskou v Christu

jerej Štefan Pružinský, ml.
3. august 2010Untitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.