Dobrý večer!
štvrtok 13. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Predprazd. Vynesenia životodarného Hospodinovho Kríža. Sv. a spravodlivý Eudokim kappadocký (304-305)
ZAJTRA sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

sviatok má Náš prep. otec Maxim Vyznávač (662). V tento deň sa zakončuje sviatok Premenenia
ZAJTRA sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

„Kde sa dá zohnať pravoslávne sväté písmo?“

Dušan

Odpoveď

Milý Dušan

„Predpokladám, že máš na mysli pravoslávny preklad Svätého Písma do slovenského jazyka. Čo sa týka prekladu Svätého Písma Nového Zákona, tak ten už je urobený. Preklad Evanjelií už prešiel jazykovou a technickou úpravou a bol postúpený na schválenie Synode Pravoslávnej Cirkvi v Českých krajinách a na Slovensku. Ostatné knihy Nového Zákona sú preložené tiež a momentálne prechádzajú jazykovou a technickou úpravou. Kniha Žalmov je už tiež preložená a na niektorých ďalších knihách Starého Zákona sa momentálne pracuje. Niektoré knihy Starého Zákona sa ešte nezačali prekladať. Z uvedeného vyplýva, že minimálne preklad Evanjelií bude dúfajme čoskoro vydaný a na ostatné časti Svätého Písma v slovenskom pravoslávnom preklade si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Momentálne Ti môžem odporučiť cirkevnoslovanský preklad Svätého Písma, ktorý je vynikajúci, alebo výklady kníh Svätého Písma Nového aj Starého Zákona, ktoré vyšli na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte a ktorých súčasťou je aj ich preklad do slovenčiny. Ide o 11 kníh Nového Zákona (Mt. Lk, Jn, Sk, Jk (1. kap.), 1Jn, 2Jn, 3Jn, Rm, Gl, 1Kor) a dve knihy Starého Zákona (Mich a niektoré žalmy). Tieto knihy sa dajú kúpiť v predajní skrípt na PBF alebo vypožičať na Pravoslávnom kňazskom seminári v Prešove. Pravoslávny preklad Svätého Písma sa rodí dlho a ťažko, pretože je to veľmi rozsiahla a zložitá práca a Pravoslávna cirkev na Slovensku nemala k takémuto veľkému dielu celé storočia absolútne žiadne podmienky a podporu. Dúfajme, že v budúcnosti to bude lepšie.“

S láskou v Christu

jerej Štefan Pružinský, ml.
5. október 2010Untitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.