Pekné popoludnie!
nedeľa 5. februára 2023
Konečne je už nedeľa!!

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Svätý hieromučeník Klement, ankyrský biskup. Svätý mučeník Agatangel
ZAJTRA sviatok má Naša prepodobná matka Xénia Rímska

sviatok má Svätá mučenica Agáta, svt. Polievkt, patriarcha konstantinop.; mč. Antonios Athénský
ZAJTRA sviatok má Mč. Mária a Marta; svt. Fotios - patriarcha konštantinopolský; sv. Sebastián

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

„1. Počul som že v Pravoslávnej cirkvi je Pilát vyhlásený za svätého na základe týchto slov: Matúš 27,24. celý príbeh Ježiš pred Pilátom 27,11-28 Vedel by si to objasniť, k tomu niečo napísať?
2. V Katolíckej cirkvi Pilát nieje vyhlásený za svätého ani blahoslaveného a v Pravoslávnej že vraj je, aspoň vyhlásený za blahoslaveného v nejakej východnej cirkvi. Pravoslávna a Katolícka cirkev je určitým spôsobom jedna všeobecná a apoštolská cirkev, ktorá sa nemýli vo veciach viery a mravov a cez, ktorú naplno pôsobí Duch Svätý.
Vedeli by si možno o tomto niečo napísať? Kedže som od Katolíckeho kňaza dostal túto odpoveď:
Ad 1: najlepšie by bolo spýtať sa priamo niekoho z Ortodoxnej cirkvi. Podľa mojich poznatkov je uctievaný (spolu s manželkou) iba v Koptskej a Etiópskej cirkvi na základe spisu: „Skutky Piláta“. Ale nie som si celkom istý.
Ad 2: toto je otázka z dogmatickej teológie. Ak niekto vie poskytnúť fundované vysvetlenie, rád si ho prečítam.“

Odpoveď„Nikdy som nepočul, ani som sa nestretol s myšlienkou, žeby Pilát bol v Pravoslávnej Cirkvi vyhlásený za svätého. Ak sa tak stalo v Koptskej a Etiópskej cirkvi, netýka sa to Pravoslávnej Cirkvi, nakoľko tieto cirkvi sa podobne ako Katolícka cirkev nenachádzajú v eucharistickom spoločenstve s Pravoslávnou Cirkvou. V pravoslávnych výkladoch Svätého Písma Pilát nie je zbavovaný viny za to, že odsúdil Christa na smrť a to aj napriek tomu, že si pokrytecky umyl ruky na znak neviny. Napríklad vo výklade blaženého Theofilakta Bulharského sa píše takto: „(Pílát) hoci vedel, že Christos je nevinný a trpí kvôli závisti (farizejov),... pýta sa ich (koho má prepustiť), čím dokazuje, že je človekom slabým, pretože bol povinný hoci aj trpieť za spravodlivosť. Preto je hodný odsúdenia ako človek, ktorý skryl pravdu.“

S láskou v Christu

jerej Štefan Pružinský, ml.
27. november 2011Untitled Document Chyba databazy. Skúste prosím akciu opakovať neskôr.