Pekné dopoludnie!
štvrtok 13. augusta 2020

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Predprazd. Vynesenia životodarného Hospodinovho Kríža. Sv. a spravodlivý Eudokim kappadocký (304-305)
ZAJTRA sviatok má ZAČIATOK USPENSKÉHO PÔSTU
Vynesenie úctyhodných driev úctyhodného a životodarného Kríža Hospodinovho. Siedmi svätí makabejskí mučeníci, ich matka Solomona a starec Eleazar (166 do narodenia Christa)

sviatok má Náš prep. otec Maxim Vyznávač (662). V tento deň sa zakončuje sviatok Premenenia
ZAJTRA sviatok má Predprazdenstvo Zosnutia presvätej Bohorodičky. Svätý prorok Micheáš (8. stor. do narodenia Christa). Prenesenie úct. pozostatkov nášho prep. otca Teodósia, pečerského igumena (1091)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

Milý otče, chcem sa opýtať na problém, ktorý ma trápi... Viete, vždy som sa modlila za to, po čom veeeľmi túžim. Je to dobrý manžel, ktorého by som raz chcela mať, no po prečítaní knihy o jednom starcovi som ostala zmetená... On totiž radí Boha neotravovať našimi prosbami, pretože On vie, čo je pre nás dobré a čo nie, a podľa svojho uváženia nám to dá, alebo nedá... Vždy som sa držala slov Biblie: Proste a dostane... Teraz som však zmätená... Vopred ĎAKUJEM za Vašu odpoveď...
Naďka

Odpoveď

Milá Naďka

Ten duchovný starec to myslel určite dobre, len je potrebné, aby sme jeho slová správne pochopili. Podobné slová som čítal aj ja u svätého Jána Kronštadského. Je potrebné to chápať tak, že ich rady sú mienené ako určitý ideál pre ľudí na vysokej duchovnej úrovni. Takýto ľudia už naozaj zvyčajne neprosia nič konkrétne, lebo úplne dôverujú Bohu, že on najlepšie vie, čo potrebujú. Preto ho prosia vždy len všeobecne „da budet voľa Tvoja“, čiže „nech bude Tvoja vôľa, Bože“ a nič viac, všetko ostatné nechávajú na premúdreho Hospodina. Je to aj výraz ich veľkej pokory, v ktorej si neodvažujú konkretizovať svoje prosby, pretože my málo kedy vieme odhadnúť, čo by bolo pre nás naozaj užitočné. To vie najlepšie iba Hospoď Boh. Na modlitby sv. Jána Kronštadského sa napríklad uzdravilo veľa ľudí, ale keď ho ľudia prosili o modlitby za zdravie, zvykol hovorievať, že nemá odvahu prosiť priamo za zdravie, lebo nevie, či práva taká je Božia vôľa, aby sa ten-ktorý človek uzdravil, ale že sa za neho bude určite modliť. A uzdravili sa mnohí, hoci nie všetci.... My, čo sme duchovne slabší, sem-tam predkladáme Bohu aj všelijaké konkrétne prosby za všeličo možné, no myslím si, že ak sú myslené úprimne a dobre, Boh sa za túto našu slabosť vo svojej veľkej trpezlivosti nehnevá. Len hlavne to, či sa Ti tvoje túžby splnia, alebo nie, nechci za každú cenu a nechaj to na Božiu vôľu. Či už Ťa Boh vypočuje, alebo sa postará o Tvoje dobro iným spôsobom, aj tak stále ďakuj Bohu, ľúb Ho silno a snaž sa žiť podľa Jeho vôle. Vo svojej otázke si použila slovo manžel. Predpokladám, že máš na mysli slobodného chlapca, ktorý by snáď raz mohol byť Tvojim manželom, pretože, ak už teraz je manželom nejakej ženy, potom by bolo správne na takéto úvahy zabudnúť. Prajem Ti všetko najlepšie, dobrého manžela a veľa pekných rokov života.

S láskou v Christu

j. Štefan Pružinský, ml.Untitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.