|
späť
Otázka
„Sláva Isusu Christu! Rád by som vedel, v akých situáciách a akým spôsobom môže krstiť laik? Aké podmienky musia byť splnené? Čo k tomu obidve strany potrebujú? Ďakujem! V Christovi“
Peter K.
Odpoveď
„Sláva na viki Bohu! Laik môže krstiť v prípade, že sa niekto nachádza v nebezpečenstve skorej smrti a nie je prítomný kňaz. Ak ide o dospelého človeka, je potrebný jeho súhlas a želanie byť pokrstený a tiež to, aby si uvedomoval vážnosť konanej Tajiny a prijímal ju s vierou a láskou k Bohu. Ten, kto krstí, musí byť sám pokrstený veriaci pravoslávneho vierovyznania, môže to byť muž aj žena. Krst vykonaný laikom sa má uskutočniť trojitým ponorením v čistej vode. Ak narýchlo nie je možné zabezpečiť dostatočné množstvo vody, alebo ak to nedovoľuje zdravotný stav krsteného, je možné krsteného trikrát poliať malým množstvom vody. Pri ponáraní do vody alebo polievaní vodou je potrebné vysloviť slová: „Krešajetsja rab Božij (meno) vo imja Otca, amiň, i Syna, amiň, i Svjataho Ducha, amiň“ (Krstí sa služobník Boží (meno) v mene Otca, amen, i Syna, amen, i Svätého Ducha, amen). Po pokrstení, ak je to možné, sa pokrstený oblieka do bieleho odevu a kladie sa na jeho krk krížik. Ak je potrebné v ohrození života rýchlo vykonať krst, no je k dispozícii pravoslávny kňaz, má krst vykonať on podľa poriadku skráteného Svätého krstu, ktorý sa nachádza v Trebníku.
Ak človek pokrstený laikom alebo podľa skráteného poriadku Svätého krstu po tomto krste nezomrie, je potrebné ho neskôr dodatočne priviesť do chrámu, kde nad ním kňaz vykoná všetko to, čo nebolo možné vykonať hneď pri krste, teda najmä Tajinu Pomazania myrom, poriadok omývania svätého myra, postrihnutie vlasov a tzv. „vocerkovlenije“ podľa obradov pravoslávnej Cirkvi.“
S láskou v Christu
jerej Štefan Pružinský, ml. 3. január 2013
Untitled Document
|