Dobrý veľmi neskorý večer!
utorok 23. júla 2019

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Štyridsiati piati svätí mučeníci z arménskeho Nikopola. Náš prepodobný otec Anton Pečersko-Kyjevský (1073)
ZAJTRA sviatok má Svätá všechválna mučenica Eufémia, ktorou sa utvrdilo Pravoslávie na IV. Všeobecnom sneme v Chalcedone (451). Odchod do večnosti blaženej Oľgy, kyjevskej kňažnej, pri svätom krste nazvanej Helena (969)

sviatok má Svätí mučeníci Trofim, Teofil a spoločníci
ZAJTRA sviatok má Svätá veľkomučenica Kristína (300). Svätí mučeníci Boris a Gleb, pri svätom krste nazvaní Roman a Dávid (1015)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Otázka

Sláva Isusu Christu. Myslím že to bolo včera, keď podľa julianského kalendára a všimol som si to aj v gregorianskom sa objavilo meno Silvester rimsky pápež. Čo to znamená, veď predsa pravoslávna Cirkev pápeža neuznáva. Ďakujem za odpoveď
Maroš

Odpoveď

Milý Maroš

Veľmi správne si si v kalendári všimol meno Silvester – rímsky pápež. Jeho pamiatka je 2. januára. Je treba vedieť, že tento svätec žil v dobe, kedy Cirkev bola zjednotená (teda pred rokom 1054, kedy došlo k tomu nešťastnému rozdeleniu kresťanov na východných (pravoslávni) a západných (rímsky-katolíci)). Okrem tohto svätca Cirkev pozná aj ďalších, napr. svätý Gregor Dialogos – rímsky pápež (12. marec), Lev – rímsky pápež (18. február) a iní. Sú to všetko svätí z doby pred veľkým rozkolom, preto ich samozrejme uznáva pravoslávna Cirkev, ale aj rímsky kresťania.

Na druhej strane, pomenovanie „pápež“ nie je zvláštne pomenovanie, len sa viac udržalo na Západe. Slovo má pôvod v gréckom jazyku „papas - neskôr episkopos“ a jeho význam je biskup. Ešte starší preklad je „otec – babas gr.“ Takýto titul si však zachovala Alexandrijská pravoslávna cirkev a teda jej hlavný predstaviteľ používa aj dnes titul: „Pápež a patriarcha alexandrijský a celej Afriky“.

Vladimír Kuzan, RRIPUntitled Document Komentáře - chybové hlášeníNepodarilo sa pripojit k databázovému serveru.