Pekné popoludnie!
piatok 29. marca 2024

Stiahnuť mp3!
kalendár juliánsky gregoriánsky

sviatok má Svätí mučeníci Sabinus a Papas
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Alexej, Boží človek

sviatok má Náš prep. o. Marek, aretúzsky bis., a Cyril, diakon
ZAJTRA sviatok má Náš prepodobný otec Ján, autor spisu Lestvica (Rebrík)

Archívna verzia stránky. Môže obsahovat' neaktuálne informácie!!!


aktuálna verzia stránky TU
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015/2016
----------------------------------------------------------------------------------------------
späť

Pomorijský monastier

Jediný kláštor na pobreží Čierneho mora, s históriou siahajúcou hlboko do minulých storočí, leží v meste Pomorie a je zasvätený svätému Jurajovi Víťazovi.

Vznikol na okraji mesta Pomorie v 16. storočí. Toto mesto založili už v 6. storočí vysťahovalci z Apolónie a nazvali ho Archilao. Podobne ako v iných prímorských mestách, aj tu sa objavila správa o Christovi veľmi skoro. Podľa podania tu dokonca kázal svätý apoštol Andrej Prvozvaný, keď sem zavítal pri jednej z apoštolských ciest. Priaznivé podmienky pre existenciu kresťanskej Cirkvi (trvajúce viac ako tisíc rokov) však vystriedalo osmanské jarmo, ktoré počas niekoľko dlhých storočí sužovalo pravoslávny národ na východe Európy. Stalo sa tak preto, že všetku pôdu okolo mesta Pomorie si medzi sebou rozdelilo niekoľko tureckých feudálov. A práve v dobe najtvrdšieho útlaku kresťanskej viery mohamedánmi v 16. storočí došlo k udalosti, ktorá dala podnet k založeniu pomorijského monastiera. Zvláštne tiež je, že k tomu došlo priamo uprostred panstva bohatého Turka. Volal sa Sélim a vlastnil pôdu v západnej časti Pomoria, ktorú obrábali otroci z pravoslávneho bulharského národa. Hoci bol bohatý, chýbalo mu bohatstvo, ktoré sa nedá zaplatiť- zdravie. Mal totiž ochrnuté nohy a nemohol chodiť. Jeden z jeho otrokov menom Neno z mesta Kotel pri úprave feudálovho dvora objavil na jednom mieste zakopanú ikonu svätého Juraja Víťaza. Bola vytvorená ako jemný reliéf na snehobielej mramorovej doske. Zrejme to bol pozostatok rozbúranej svätyne, alebo staršieho monastiera. Keď Neno reliéf vybral, odhalil zároveň studničku s krištáľovo čistou vodou. Chromý Sélim začal novoobjavenú vodu piť a k svojmu údivu, ako aj k údivu rodiny a všetkých, ktorí ho poznali, sa jeho choré nohy v priebehu krátkej doby celkom uzdravili. Mohamedán nemohol tento údiv pripísať nikomu inému, než Božiemu zásahu skrze príhovor kresťanského svätca svätého Juraja Víťaza. Svoje feudálne sídlo zrušil a na jeho mieste založil svätojurajský monastier, ktorému venoval všetok svoj majetok. Keďže medzitým ovdovel, vstúpil sám do monastiera a stal sa jeho prvým igumenom.

Nová monastierska komunita, zabezpečená Sélimovým majetkom a hlavne veľkým vyznávačským príkladom svojho zakladateľa, sa rozrástla i cez nepriazeň okolitého sveta a jeho prieky. Nakoniec sa však tureckej moci podarilo obyvateľov monastierov rozohnať, svätyňu zbúrať ako aj priľahlé monastierske budovy. Svätojurajský monastier však neostal dlho spustošený. Ešte v dobe islamskej poroby sa našli zbožní bulharskí muži, ktorí v roku 1856 opäť zbudovali spustošený chrám a na jeho priečelie usadili mramorový reliéf svätého Juraja Víťaza v boji s drakom, ktorý predstavuje zlo. Je to ten snehobiely reliéf, nájdený pred niekoľko storočiami na dvore bohatého Turka, ktorý zakrýval studničku s liečivou vodou. Upravili tiež okolie tejto zázračnej studničky a obnovili monastierske budovy. Po oslobodení Bulharska spod tureckej nadvlády v roku 1878 bola zbudovaná nad zázračnou studničkou kamenná zvonica v byzantskom stavebnom slohu, ktorá vrcholí nad ostatnými stavbami monastiera. Chrám však ešte od svojej obnovy nebol prestavaný a zachoval si ráz nízkej stavby s úzkymi nenápadnými oknami, ktorý skôr pripomína obytný dom než svätyňu. Stal sa tak uprostred monastierskych budov nemým svedkom doby islamskej poroby, keď si kresťania nemohli budovať chrámy vôbec žiadne, alebo pripomínajúce svetské stavby. Ako však vyzerá monastier dnes? Môžeme povedať, že sa jeho vlastný duchovný život nijako nezmenil aj napriek dlhým storočiam, ktoré ho delia od založenia. Mnísi stále strážia tajomstvo snehobielej ikony i zázračnú studničku a konajú modlitebné dielo za spásu svoju i za celú kresťanskú Cirkev. Veľmi rušno je tam počas letného obdobia, keď obytnú časť neobsadenú mníchmi používa Svätá synoda Bulharskej cirkvi ako letovisko pre duchovné osoby a ich rodiny. Pre ten účel v areáli monastiera pribudla nová jedáleň, kde sa hostia stravujú. Slúži aj ako spoločenská miestnosť. V letnej sezóne svätojurajský monastier každoročne vyhľadáva veľké množstvo turistov domácich, ako i zo zahraničia. Nie je divu, veď pomorijský monastier je jediným svojho druhu v celom rekreačnom pásme na pobreží Čierneho mora. Je príťažlivý i svojou pôsobivou zmesou rôznofarebných, voňavých kvetov, v monastierskej svätyni je upravená stála výstava ikon a exemplárov od 17. storočia až do súčasnosti a každý môže v akejkoľvek dobe zostúpiť do podzemia zvonice a načerpať si vodu zo zázračnej studničky. K tomu je vždy niektorý z mníchov v blízkosti, aby turistom mohol poslúžiť výkladom, alebo zodpovedať otázky.

Súčasný vzhľad svätojurajský monastier dostal pod múdrym vedením svojho igumena – duchovného otca archimandritu Pachonija (1971-2002). Za desaťročné pôsobenie v tomto úrade vykonal niekoľko dôležitých opráv obytných i sakrálnych budov. Bol to skúsený botanik: vlastnoručne zaviedol prekrásnu kvetinovú výzdobu, ktorá dáva monastieru nezabudnuteľný ráz. Otec Pachomij musel byť tiež dobrým hospodárom. K monastieu totiž patrí 7,5 ha viníc, ktoré je potrebné ošetrovať. Otec Pachomij založil sám dve tretiny z dnešnej celkovej rozlohy viníc. Pomorijské monastierske víno za jeho úradovania si získalo pre svoju mimoriadnu kvalitu veľkú obľubu. Vo väčšine cirkevných obcí bulharskej cirkvi sa používa pre bohoslužobné účely, pretože neobsahuje žiadne chemické konzervačné látky.

Monastier svätého Juraja Víťaza v Pomorí pozýva na návštevu každého, kto strávi dovolenku na pobreží Čierneho mora. Chvíle ticha vo svätyni, dúšok kryštálovej vody zo svätojurajskej studnice a príjemné posedenie pri červenom monastierskom víne v tieni monastierskych budov a v záplave kvetov patria medzi zážitky, na ktoré sa nezabúda. V súčasnej dobe (od roku 2005) je igumenom monastiera jereomonach Jerotej, ktorého je možné kontaktovať aj telefonicky (+359 59) 632 017. Igumen Jerotej rozpráva anglicky i nemecky a je vždy ochotný ukázať monastier hosťom.

zdroj: našli sme v pošte
Článok prevzatý z knihy: Od svätého Rastislava po dnešok, str. 133-136, autor Prot. Mgr. Michal Rosič
Fotografie: http://www.monasterypomorie.org/
05.06.2008



Untitled Document